- Loyal
- 5306
5306 Bearing | Loyal
| 5306 interchange NSK 5306 | |
| 5306 cross reference NSK 5306 | |
| 5306 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5306 |
| a | 36,5 mm |
| r | 1.1 |
| d | 30 mm |
| D | 72 mm |
| B | 30,2 mm |
| C | 30,2 mm |
| da | 37 |
| ra | 1 |
| C0 | 28.1 |
| B_ | 30.2 |
| Z_ | 8 |
| D_ | 72 |
| ao | 36.5 |
| DA_ | 11.906 |
| DE_ | 62.95 |
| ALP | 50 |
| D_a | 65 |
| SRE | 6.19 |
| DI_ | 39.05 |
| SRI | 6.19 |
| SREN | 0 |
| SREX | 0.025 |
| KBRG | 1121 |
| SDM_ | 51 |
| yobi | 5306 |
| mass | 0.51 |
| SRIX | 0.025 |
| SRIN | 0 |
| Weight | 0,51 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| da max | 65 mm |
| LangID | 1 |
| da min. | 37 mm |
| ra max. | 1 mm |
| hidYobi | 5306 |
| Oil rpm | 8500 |
| GRS rpm | 6300 |
| hidTable | ecat_NSANGBD |
| Size (mm) | 30x72x30.2 |
| Prod_Type3 | ACBB_DR_A |
| Width (mm) | 30,2 |
| Bearing number | 5306 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 40,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 28,1 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



5306 PDF download