- Loyal
- NATA 5903
NATA 5903 Bearing | Loyal
| NATA 5903 interchange IKO NATA 5903 | |
| NATA 5903 cross reference IKO NATA 5903 | |
| NATA 5903 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NATA 5903 |
| C | 18 mm |
| d | 17 mm |
| D | 30 mm |
| B | 18 mm |
| Fw | 22 mm |
| Weight | 0,0555 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| da min. | 19 mm |
| Da max. | 28 mm |
| Size (mm) | 17x30x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | NATA 5903 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| Dynamic load rating axial (C) | 2,05 kN |
| Static load rating axial (C0) | 3,34 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 8,22 kN |
| Static load rating radial (C0) | 11,5 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



NATA 5903 PDF download