- Loyal
- NATA 5902
NATA 5902 Bearing | Loyal
| NATA 5902 interchange IKO NATA 5902 | |
| NATA 5902 cross reference IKO NATA 5902 | |
| NATA 5902 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NATA 5902 |
| C | 18 mm |
| d | 15 mm |
| D | 28 mm |
| B | 18 mm |
| Fw | 20 mm |
| Weight | 0,0505 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| da min. | 17 mm |
| Da max. | 26 mm |
| Size (mm) | 15x28x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | NATA 5902 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Dynamic load rating axial (C) | 1,9 kN |
| Static load rating axial (C0) | 2,92 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 7,71 kN |
| Static load rating radial (C0) | 10,2 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NATA 5902 PDF download