- Loyal
- C31/670KMB
C31/670KMB Bearing | Loyal
| C31/670KMB interchange SKF C31/670KMB | |
| C31/670KMB cross reference SKF C31/670KMB | |
| C31/670KMB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C31/670KMB |
| D | 1090 mm |
| C | 336 mm |
| B | 336 mm |
| d | 670 mm |
| Ca | 11 mm |
| D1 | 964 mm |
| d2 | 792 mm |
| S1 | 41 mm |
| Weight | 1300 Kg |
| da max | 791 mm |
| Da min | 922 mm |
| ra max. | 6 mm |
| r1 min. | 7,5 mm |
| r2 min. | 7,5 mm |
| da min. | 702 mm |
| Da max. | 1058 mm |
| Size (mm) | 670x1090x336 |
| Width (mm) | 336 |
| Bearing number | C31/670KMB |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Reference speed | 380 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1090 |
| Calculation factor (k2) | 0,109 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1290 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21200 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



C31/670KMB PDF download