- Loyal
- X32305/Y32305
X32305/Y32305 Bearing | Loyal
| X32305/Y32305 interchange Timken X32305/Y32305 | |
| X32305/Y32305 cross reference Timken X32305/Y32305 | |
| X32305/Y32305 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | X32305/Y32305 |
| R | 1,5 mm |
| d | 25 mm |
| D | 62 mm |
| T | 25,25 mm |
| B | 24 mm |
| C | 20 mm |
| r | 1,5 mm |
| Da | 57 mm |
| Ab | 2,3 mm |
| Aa | 2,2 mm |
| Db | 54 mm |
| da | 31,5 mm |
| db | 35 mm |
| a - | 9,7 mm |
| Weight | 0,37 Kg |
| Size (mm) | 25x62x25.25 |
| Width (mm) | 25,25 |
| Factor (K) | 1,95 |
| Factor (G1) | 15,1 |
| Factor (Cg) | 0,0134 |
| Factor (G2) | 7,2 |
| Bearing number | X32305/Y32305 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Calculation factor (e) | 0,3 |
| Basic static load rating (C0) | 72,4 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 67,1 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 17,4 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 8,93 |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



X32305/Y32305 PDF download