- Loyal
- 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H
239/670-K-MB-W33+OH39/670-H Bearing | Loyal
| 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H interchange NKE 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H | |
| 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H cross reference NKE 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H | |
| 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| D1 | 780 mm |
| d1 | 630 mm |
| B1 | 80 mm |
| B2 | 264 mm |
| Weight | 488 Kg |
| r2 min. | 6 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Limiting speed | 670 r/min |
| Bearing number | 239/670-K-MB-W33+OH39/670-H |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0,16 |
| Calculation factor (Y0) | 4,19 |
| Calculation factor (Y1) | 4,28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3660 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7490 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



239/670-K-MB-W33+OH39/670-H PDF download