- Loyal
- 239/670-B-K-MB+AH39/670
239/670-B-K-MB+AH39/670 Bearing | Loyal
| 239/670-B-K-MB+AH39/670 interchange FAG 239/670-B-K-MB+AH39/670 | |
| 239/670-B-K-MB+AH39/670 cross reference FAG 239/670-B-K-MB+AH39/670 | |
| 239/670-B-K-MB+AH39/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670-B-K-MB+AH39/670 |
| n | 23,5 mm |
| C | 170 mm |
| b | 41 mm |
| a | 12 mm |
| I | 216 mm |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| B | 170 mm |
| d5 | 12,5 r/min |
| D1 | 831,5 mm |
| d1 | 630 mm |
| Weight | 398 Kg |
| r min. | 6 mm |
| da min. | 693 mm |
| Da max. | 877 mm |
| ra max. | 5 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Thread (G) | Tr695X6 |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Bearing number | 239/670-B-K-MB+AH39/670 |
| Reference speed | 375 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0,17 |
| Fatigue load limit (Pu) | 750 |
| Calculation factor (Y0) | 3,86 |
| Calculation factor (Y1) | 3,95 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4300 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10600 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



239/670-B-K-MB+AH39/670 PDF download