- Loyal
- 239/670-B-K-MB + H39/670-HG
239/670-B-K-MB + H39/670-HG Bearing | Loyal
| 239/670-B-K-MB + H39/670-HG interchange FAG 239/670-B-K-MB + H39/670-HG | |
| 239/670-B-K-MB + H39/670-HG cross reference FAG 239/670-B-K-MB + H39/670-HG | |
| 239/670-B-K-MB + H39/670-HG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670-B-K-MB + H39/670-HG |
| d | 670 mm |
| l | 264 mm |
| D | 900 mm |
| B | 170 mm |
| c | 80 mm |
| m | 310 kg / Weight |
| e | 0,17 |
| Size (mm) | 630x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| nB | 750000 N / Fatigue limit load, radial |
| Cr | 4300000 N / Dynamic load rating (radial) |
| ns | 23,5 mm |
| ds | 12,5 mm |
| D1 | 831,5 mm |
| Dm | 780 mm |
| Y1 | 3,95 |
| c1 | 101 mm |
| Y2 | 5,88 |
| Y0 | 3,86 |
| nG | 710 1/min / Limiting speed |
| m1 | 166 kg |
| C0r | 10600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 239/670-B-K-MB + H39/670-HG |
| d1H | 630 mm |
| rmin | 6 mm |
| ra max | 5 mm |
| da max | 730 mm |
| Da max | 877 mm |
| Ba min | 20 mm |
| db min | 689 mm |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| - H39/670-HG / Adapter sleeve | H39/670HG / Adapter sleeve |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



239/670-B-K-MB + H39/670-HG PDF download