- Loyal
- 239/670-B-K-MB + AH39/670-H
239/670-B-K-MB + AH39/670-H Bearing | Loyal
| 239/670-B-K-MB + AH39/670-H interchange FAG 239/670-B-K-MB + AH39/670-H | |
| 239/670-B-K-MB + AH39/670-H cross reference FAG 239/670-B-K-MB + AH39/670-H | |
| 239/670-B-K-MB + AH39/670-H Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670-B-K-MB + AH39/670-H |
| l | 216 mm |
| e | 0,17 |
| D | 900 mm |
| B | 170 mm |
| a | 12 mm |
| b | 41 mm |
| m | 310 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| Size (mm) | 630x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| ds | 12,5 mm |
| Cr | 4300000 N / Dynamic load rating (radial) |
| ns | 23,5 mm |
| D1 | 831,5 mm |
| Y1 | 3,95 |
| Y2 | 5,88 |
| Y0 | 3,86 |
| nG | 710 1/min / Limiting speed |
| nB | 380 1/min / Reference speed |
| m1 | 87,7 kg / Weight, withdrawal sleeve |
| C0r | 10600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 239/670-B-K-MB + AH39/670-H |
| d1H | 630 mm |
| d2G | Tr695X6 |
| Cur | 750000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 6 mm |
| ra max | 5 mm |
| da min | 693 mm |
| Da max | 877 mm |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| - AH39/670-H / Designation, withdrawal sleeve | AH39/670H / Designation, withdrawal sleeve |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



239/670-B-K-MB + AH39/670-H PDF download