- Loyal
- 239/670-B-K-MB
239/670-B-K-MB Bearing | Loyal
| 239/670-B-K-MB interchange FAG 239/670-B-K-MB | |
| 239/670-B-K-MB cross reference FAG 239/670-B-K-MB | |
| 239/670-B-K-MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670-B-K-MB |
| m | 310 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| B | 170 mm |
| e | 0,17 |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| ns | 23,5 mm |
| Y1 | 3,95 |
| Y2 | 5,88 |
| D1 | 831,5 mm |
| ds | 12,5 mm |
| Y0 | 3,86 |
| nG | 710 1/min / Limiting speed |
| nB | 380 1/min / Reference speed |
| Cr | 4300000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 10600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 239/670-B-K-MB |
| Cur | 750000 N |
| rmin | 6 mm |
| ra max | 5 mm |
| da min | 693 mm |
| Da max | 877 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



239/670-B-K-MB PDF download