- Loyal
- 239/670 K
239/670 K Bearing | Loyal
| 239/670 K interchange ISB 239/670 K | |
| 239/670 K cross reference ISB 239/670 K | |
| 239/670 K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670 K |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 315 Kg |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670 K |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 512,55 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10584 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



239/670 K PDF download