- Loyal
- 239/670 EKW33+OH39/670
239/670 EKW33+OH39/670 Bearing | Loyal
| 239/670 EKW33+OH39/670 interchange ISB 239/670 EKW33+OH39/670 | |
| 239/670 EKW33+OH39/670 cross reference ISB 239/670 EKW33+OH39/670 | |
| 239/670 EKW33+OH39/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670 EKW33+OH39/670 |
| D | 900 mm |
| d | 630 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| K | 12 mm |
| B1 | 264 mm |
| Weight | 455 Kg |
| Size (mm) | 630x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670 EKW33+OH39/670 |
| Bore Diameter (mm) | 630 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 482,4 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10584 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



239/670 EKW33+OH39/670 PDF download