- Loyal
- 239/670 CA/W33
239/670 CA/W33 Bearing | Loyal
| 239/670 CA/W33 interchange SKF 239/670 CA/W33 | |
| 239/670 CA/W33 cross reference SKF 239/670 CA/W33 | |
| 239/670 CA/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670 CA/W33 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| b | 22.3 mm |
| K | 12 mm |
| Bore | 26.378 Inch | 670 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 6.693 Inch | 170 Millimeter |
| UNSPSC | 31171510 |
| Category | Spherical Roller Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 900x670x170 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 170 |
| Bore Profile | Straight |
| Mass bearing | 315 kg |
| Weight / LBS | 827.614 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Bronze |
| D1 | 835 mm |
| d2 | 752 mm |
| Product Group | B04311 |
| Withdrawal Nut | Not Applicable |
| Relubricatable | Yes |
| Keyword String | Spherical |
| Bearing number | 239/670 CA/W33 |
| Limiting speed | 670 r/min |
| Mounting Method | Shaft Mount |
| Reference speed | 360 r/min |
| Rolling Element | Spherical Roller Bearing |
| Long Description | 670MM Straight Bore; 900MM Outside Diameter; 170MM Width; C0-Medium Clearance; Shaft Mount; Double Row of Spherical Roller Bearings; Bronze Cage Material; Open Enclosure; Relubricatable |
| Outside Diameter | 35.433 Inch | 900 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Weight / Kilogram | 375.74 |
| Manufacturer Name | SKF |
| Withdrawal Sleeve | Not Applicable |
| ra max. | 5 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Da max. | 877 mm |
| da min. | 693 mm |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| Adapter Part Number | Not Applicable Inch | Not Applicable Millimeter |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Calculation factor e | 0.17 |
| r1,2 min. | 6 mm |
| da - min. | 693 mm |
| Da - max. | 877 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| ra - max. | 5 mm |
| d2 ≈ | 752 mm |
| D1 ≈ | 835 mm |
| Harmonized Tariff Code | 84823080 |
| Calculation factor - e | 0.17 |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
| Basic dynamic load rating C | 5146 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 5146 kN |
| Fatigue load limit Pu | 680 kN |
| Calculation factor Y1 | 4 |
| Calculation factor Y2 | 5.9 |
| Calculation factor Y0 | 4 |
| Fatigue load limit - Pu | 680 kN |
| Calculation factor - Y1 | 4 |
| Calculation factor - Y2 | 5.9 |
| Calculation factor - Y0 | 4 |
| Basic static load rating C0 | 10800 kN |
| Basic static load rating - C0 | 10800 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



239/670 CA/W33 PDF download