- Loyal
- 20308
20308 Bearing | Loyal
| 20308 interchange SIGMA 20308 | |
| 20308 cross reference SIGMA 20308 | |
| 20308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 20308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 23 mm |
| C | 23 mm |
| Size (mm) | 40x90x23 |
| Width (mm) | 23 |
| Bearing number | 20308 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



20308 PDF download