- Loyal
- C30/670M
C30/670M Bearing | Loyal
| C30/670M interchange SKF C30/670M | |
| C30/670M cross reference SKF C30/670M | |
| C30/670M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C30/670M |
| D | 980 mm |
| C | 230 mm |
| B | 230 mm |
| d | 670 mm |
| Ca | 2,9 mm |
| D1 | 905 mm |
| d2 | 775 mm |
| S1 | 41,1 mm |
| Weight | 590 Kg |
| da max | 820 mm |
| Da min | 874 mm |
| ra max. | 6 mm |
| r1 min. | 7,5 mm |
| r2 min. | 7,5 mm |
| da min. | 698 mm |
| Da max. | 952 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Bearing number | C30/670M |
| Limiting speed | 600 r/min |
| Reference speed | 430 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (k2) | 0,101 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1000 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8150 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16300 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



C30/670M PDF download