- Loyal
- SS 6202
SS 6202 Bearing | Loyal
| SS 6202 interchange ISB SS 6202 | |
| SS 6202 cross reference ISB SS 6202 | |
| SS 6202 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SS 6202 |
| D | 35 mm |
| d | 15 mm |
| B | 11 mm |
| C | 11 mm |
| Size (mm) | 15x35x11 |
| Width (mm) | 11 |
| Bearing number | SS 6202 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Oil) Lubrication Speed | 25200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 21420 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,37 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,577 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



SS 6202 PDF download