- Loyal
- 283210/283310G
283210/283310G Bearing | Loyal
| 283210/283310G interchange Gamet 283210/283310G | |
| 283210/283310G cross reference Gamet 283210/283310G | |
| 283210/283310G Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 283210/283310G |
| D | 310 mm |
| d | 210 mm |
| T | 156 mm |
| C | 121,07 mm |
| r | 3 mm |
| F | 17,46 mm |
| L | 12 mm |
| R | 4,4 mm |
| db | 298 mm |
| da | 240 mm |
| Weight | 31,2 Kg |
| Size (mm) | 210x310x156 |
| Width (mm) | 156 |
| Bearing number | 283210/283310G |
| Bore Diameter (mm) | 210 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



283210/283310G PDF download