- Loyal
- K-LM12749/K-LM12710
K-LM12749/K-LM12710 Bearing | Loyal
| K-LM12749/K-LM12710 interchange ZVL K-LM12749/K-LM12710 | |
| K-LM12749/K-LM12710 cross reference ZVL K-LM12749/K-LM12710 | |
| K-LM12749/K-LM12710 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K-LM12749/K-LM12710 |
| C | 12,065 mm |
| S | 5,3 mm |
| d | 21,986 mm |
| D | 45,237 mm |
| T | 15,494 mm |
| B | 16,637 mm |
| r min. | 1,2 mm |
| db min | 27,5 mm |
| Da min | 38 mm |
| da max | 26 mm |
| Weight | 0,119 Kg |
| ra max. | 1,2 mm |
| r1 min. | 1,2 mm |
| r2 min. | 1,2 mm |
| rb max. | 1,2 mm |
| Da max. | 38,5 mm |
| Db min. | 42,5 mm |
| Size (mm) | 21.986x45.237x15.494 |
| Width (mm) | 15,494 |
| Bearing number | K-LM12749/K-LM12710 |
| Bore Diameter (mm) | 21,986 |
| Outer Diameter (mm) | 45,237 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Calculation factor (Y) | 1,96 |
| (Oil) Lubrication Speed | 11 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 8 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



K-LM12749/K-LM12710 PDF download