- Loyal
- 239/670YMB
239/670YMB Bearing | Loyal
| 239/670YMB interchange Timken 239/670YMB | |
| 239/670YMB cross reference Timken 239/670YMB | |
| 239/670YMB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670YMB |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| R | 5 mm |
| Da | 851 mm |
| da | 727 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670YMB |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



239/670YMB PDF download