- Loyal
- 239/670R
239/670R Bearing | Loyal
| 239/670R interchange KOYO 239/670R | |
| 239/670R cross reference KOYO 239/670R | |
| 239/670R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670R |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 317 Kg |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670R |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0.17 |
| Calculation factor (Y0) | 3.83 |
| Calculation factor (Y1) | 3.92 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4440 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10800 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



239/670R PDF download