- Loyal
- 239/670K
239/670K Bearing | Loyal
| 239/670K interchange NTN 239/670K | |
| 239/670K cross reference NTN 239/670K | |
| 239/670K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670K |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| Weight | 307 Kg |
| r min. | 6 mm |
| da min. | 698 mm |
| Da max. | 872 mm |
| ra max. | 5 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670K |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0,18 |
| (Oil) Lubrication Speed | 390 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 3,67 |
| Calculation factor (Y1) | 3,76 |
| (Grease) Lubrication Speed | 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4 100 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10 300 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



239/670K PDF download