- Loyal
- 239/670CAKE4
239/670CAKE4 Bearing | Loyal
| 239/670CAKE4 interchange NSK 239/670CAKE4 | |
| 239/670CAKE4 cross reference NSK 239/670CAKE4 | |
| 239/670CAKE4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670CAKE4 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| Da min | 836 mm |
| Weight | 300 Kg |
| r min. | 6 mm |
| Da max. | 872 mm |
| ra max. | 5 mm |
| da min. | 698 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670CAKE4 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0,17 |
| (Oil) Lubrication Speed | 340 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 3,8 |
| Calculation factor (Y2) | 5,8 |
| (Grease) Lubrication Speed | 260 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4350 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10300 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



239/670CAKE4 PDF download