- Loyal
- 239/670CAE4
239/670CAE4 Bearing | Loyal
| 239/670CAE4 interchange NSK 239/670CAE4 | |
| 239/670CAE4 cross reference NSK 239/670CAE4 | |
| 239/670CAE4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670CAE4 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| Da min | 836 mm |
| Weight | 300 Kg |
| r min. | 6 mm |
| Da max. | 872 mm |
| ra max. | 5 mm |
| da min. | 698 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670CAE4 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0,17 |
| (Oil) Lubrication Speed | 340 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 3,8 |
| Calculation factor (Y2) | 5,8 |
| (Grease) Lubrication Speed | 260 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4350 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10300 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



239/670CAE4 PDF download