- Loyal
- PSL 212-300
PSL 212-300 Bearing | Loyal
| PSL 212-300 interchange PSL PSL 212-300 | |
| PSL 212-300 cross reference PSL PSL 212-300 | |
| PSL 212-300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL 212-300 |
| D | 898,525 mm |
| d | 771,449 mm |
| H | 63,881 mm |
| r | 6,5 mm |
| d1 | 860,425 mm |
| d2 | 809,625 mm |
| Weight | 65 Kg |
| Size (mm) | 771.449x898.525x63.881 |
| Width (mm) | 63,881 |
| Bearing number | PSL 212-300 |
| Bore Diameter (mm) | 771,449 |
| Outer Diameter (mm) | 898,525 |
| Basic dynamic load rating (C) | 493 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



PSL 212-300 PDF download