- Loyal
- AXN3570
AXN3570 Bearing | Loyal
| AXN3570 interchange NTN AXN3570 | |
| AXN3570 cross reference NTN AXN3570 | |
| AXN3570 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | AXN3570 |
| d | 35 mm |
| F | 40 mm |
| D | 70 mm |
| T | 48 mm |
| C | 20 mm |
| d1 | 35 mm |
| D1 | 60 mm |
| Dw | 3 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,8 Kg |
| Da max. | 64 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 56 mm |
| ra1 max. | 0,6 mm |
| Bearing number | AXN3570 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 60 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1200 r/min |
| Dynamic load rating axial (C) | 27,4 kN |
| Static load rating axial (C0) | 110 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 26,4 kN |
| Static load rating radial (C0) | 47 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



AXN3570 PDF download