- Loyal
- RNA4905
RNA4905 Bearing | Loyal
| RNA4905 interchange SKF RNA4905 | |
| RNA4905 cross reference SKF RNA4905 | |
| RNA4905 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4905 |
| D | 42 mm |
| C | 17 mm |
| Fw | 30 mm |
| Weight | 0,061 Kg |
| Size (mm) | 30x42x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | RNA4905 |
| Reference speed | 13000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Fatigue load limit (Pu) | 4,15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 24,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 34,5 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



RNA4905 PDF download