- Loyal
- RNA4905
RNA4905 Bearing | Loyal
| RNA4905 interchange NSK RNA4905 | |
| RNA4905 cross reference NSK RNA4905 | |
| RNA4905 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4905 |
| D | 42 mm |
| r | 0.3 |
| C | 17 mm |
| d | 30 |
| D_ | 42 |
| Fw | 30 mm |
| C0 | 26.8 |
| ra | 0.3 |
| Z_ | 16 |
| SI | 0 |
| B_ | 17 |
| SLR | 11.8 |
| DE_ | 38 |
| C1_ | 17 |
| DA_ | 4 |
| yobi | RNA4905 |
| KBRG | 8313 |
| SDM_ | 34 |
| mass1 | 0.063 |
| LangID | 1 |
| da_max | 40 |
| Weight | 0,063 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| OIL rpm | 14000 |
| GRS rpm | 9000 |
| hidYobi | RNA4905 |
| hidTable | ecat_NSMRNR |
| Size (mm) | 30x42x17 |
| Prod_Type3 | NRB_S_RNA |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | RNA4905 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 26,8 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,4 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



RNA4905 PDF download