- Loyal
- RNA4906.2RS
RNA4906.2RS Bearing | Loyal
| RNA4906.2RS interchange Timken RNA4906.2RS | |
| RNA4906.2RS cross reference Timken RNA4906.2RS | |
| RNA4906.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4906.2RS |
| D | 47 mm |
| C | 18 mm |
| r | 0,3 mm |
| Fw | 35 mm |
| Weight | 0,083 Kg |
| Size (mm) | 35x47x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | RNA4906.2RS |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 22,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RNA4906.2RS PDF download