- Loyal
- UCP204
UCP204 Bearing | Loyal
| UCP204 interchange SNR UCP204 | |
| UCP204 cross reference SNR UCP204 | |
| UCP204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCP204 |
| d | 20 mm |
| s | 12,7 mm |
| A | 38 mm |
| H | 33,3 mm |
| J | 95 mm |
| L | 127 mm |
| N | 13 mm |
| H1 | 15 mm |
| A1 | 22 mm |
| B1 | 31 mm |
| D1 | 29 mm |
| H2 | 65 mm |
| L1 | 42 mm |
| N1 | 19 mm |
| Weight | 0,7 Kg |
| Thread (G) | M6x1 |
| Bearing number | UCP204 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



UCP204 PDF download