- Loyal
- UCP204
UCP204 Bearing | Loyal
| UCP204 interchange KOYO UCP204 | |
| UCP204 cross reference KOYO UCP204 | |
| UCP204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCP204 |
| J | 95 mm |
| L | 127 mm |
| S | 12,7 mm |
| d | 20 mm |
| A | 38 mm |
| B | 31 mm |
| H | 33,3 mm |
| N | 13 mm |
| f0 | 13.2 |
| L1 | 38 mm |
| N1 | 18 mm |
| H2 | 64 mm |
| H1 | 13 mm |
| Cr | 12.8 |
| C0r | 6.65 |
| Weight | 0,66 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Bolt size | M10 |
| Width (mm) | 31 |
| Nipple size | 1/4-28UNF |
| Bearing No. | UCP204 |
| Bearing number | UCP204 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| (Refer.)Unit mass(kg) | 0.66 |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



UCP204 PDF download