- Loyal
- UCP204
UCP204 Bearing | Loyal
| UCP204 interchange Loyal UCP204 | |
| UCP204 cross reference Loyal UCP204 | |
| UCP204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCP204 |
| d | 20 mm |
| n | 12,7 mm |
| g | 15 mm |
| a | 127 mm |
| b | 38 mm |
| h | 33,3 mm |
| E | 95 mm |
| W | 65 mm |
| Bi | 31,0 mm |
| s1 | 13 mm |
| S2 | 19 mm |
| Bolt (G) | M10 |
| Bearing number | UCP204 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



UCP204 PDF download