- Loyal
- 22332 CCJA/W33VA406
22332 CCJA/W33VA406 Bearing | Loyal
| 22332 CCJA/W33VA406 interchange SKF 22332 CCJA/W33VA406 | |
| 22332 CCJA/W33VA406 cross reference SKF 22332 CCJA/W33VA406 | |
| 22332 CCJA/W33VA406 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22332 CCJA/W33VA406 |
| b | 16.7 mm |
| K | 9 mm |
| d | 160 mm |
| D | 340 mm |
| B | 114 mm |
| series: | 223 |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 340x160x114 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 114 |
| cage type: | Outer Ring Guided |
| bore type: | Straight |
| maximum rpm: | 1900 RPM |
| Mass bearing | 52 kg |
| D1 | 282 mm |
| d2 | 200 mm |
| closure type: | Open |
| Product Group | B04311 |
| cage material: | Steel |
| overall width: | 114 mm |
| fillet radius: | 3 mm |
| Bearing number | 22332 CCJA/W33VA406 |
| Limiting speed | 1900 r/min |
| bore diameter: | 160 mm |
| Reference speed | 1500 r/min |
| finish/coating: | PTFE |
| outer ring type: | Not Split |
| outer ring width: | 114 mm |
| bearing material: | Steel |
| outside diameter: | 340 mm |
| precision rating: | Not Rated |
| Weight / Kilogram | 52.047 |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 340 |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 323 mm |
| da min. | 177 mm |
| internal clearance: | C0 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 4 mm |
| da - min. | 177 mm |
| ra - max. | 3 mm |
| Calculation factor e | 0.35 |
| Da - max. | 323 mm |
| D1 ≈ | 282 mm |
| d2 ≈ | 200 mm |
| static load capacity: | 1960 kN |
| dynamic load capacity: | 1600 kN |
| Calculation factor - e | 0.35 |
| r1,2 - min. | 4 mm |
| lubrication hole type: | Lubrication Groove & Hole |
| Basic dynamic load rating C | 1680 kN |
| operating temperature range: | Maximum of +390 °F |
| Basic dynamic load rating - C | 1680 kN |
| Fatigue load limit Pu | 160 kN |
| Calculation factor Y0 | 1.8 |
| Calculation factor Y2 | 2.9 |
| Calculation factor Y1 | 1.9 |
| Calculation factor - Y0 | 1.8 |
| Fatigue load limit - Pu | 160 kN |
| Calculation factor - Y1 | 1.9 |
| Calculation factor - Y2 | 2.9 |
| Basic static load rating C0 | 1960 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1960 kN |
| Permissible linear acceleration (oil lubrication) | 177 g [m/s] |
| Permissible rotational acceleration (oil lubrication) | 677 g [m/s] |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



22332 CCJA/W33VA406 PDF download