- Loyal
- RNA4907
RNA4907 Bearing | Loyal
| RNA4907 interchange ZEN RNA4907 | |
| RNA4907 cross reference ZEN RNA4907 | |
| RNA4907 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4907 |
| D | 55 mm |
| d | 42 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,107 Kg |
| Size (mm) | 42x55x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | RNA4907 |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 29 kN |
| Basic static load rating (C0) | 49 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



RNA4907 PDF download