- Loyal
- 5216NR
5216NR Bearing | Loyal
| 5216NR interchange NACHI 5216NR | |
| 5216NR cross reference NACHI 5216NR | |
| 5216NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216NR |
| b | 3.1 mm |
| f | 2.82 mm |
| d | 80 mm |
| D | 140 mm |
| B | 44.4 mm |
| C | 44.4 mm |
| a | 4.9 mm |
| da | 90 mm |
| D2 | 149.7 mm |
| D1 | 135.23 mm |
| Cy | 7.4 mm |
| Da | 130 mm |
| Dx | 152 mm |
| ra | 2 mm |
| Width | 44.4 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 2.48 Kg |
| a (max) | 4.9 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bore Size | 80 mm |
| Enclosure | Snap Ring Groove with Snap Ring |
| Size (mm) | 80x140x44.4 |
| Width (mm) | 44.4 |
| Configuration | Double Row |
| Bearing number | 5216NR |
| Snap Ring Width | 2.8 mm |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Static Load Rating | 94,000 N |
| Dynamic Load Rating | 104,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Limiting Speed - Oil | 4,600 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3,500 rpm |
| Snap Ring Outside Diameter | 149.7 mm |
| (Grease) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 94 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 104 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



5216NR PDF download