- Loyal
- 5216G PRB
5216G PRB Bearing | Loyal
| 5216G PRB interchange Timken 5216G PRB | |
| 5216G PRB cross reference Timken 5216G PRB | |
| 5216G PRB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216G PRB |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 44,45 mm |
| C | 44,45 mm |
| Weight | 2,962 Kg |
| Size (mm) | 80x140x44.45 |
| Width (mm) | 44,45 |
| Bearing number | 5216G PRB |
| Angle (α) | 30 ° |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 168 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



5216G PRB PDF download