- Loyal
- 5216DD PRB
5216DD PRB Bearing | Loyal
| 5216DD PRB interchange Timken 5216DD PRB | |
| 5216DD PRB cross reference Timken 5216DD PRB | |
| 5216DD PRB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216DD PRB |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 47,62 mm |
| C | 47,62 mm |
| Weight | 2,867 Kg |
| Size (mm) | 80x140x47.62 |
| Width (mm) | 47,62 |
| Bearing number | 5216DD PRB |
| Angle (α) | 30 ° |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 168 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



5216DD PRB PDF download