- Loyal
- 5216DD
5216DD Bearing | Loyal
| 5216DD interchange Timken 5216DD | |
| 5216DD cross reference Timken 5216DD | |
| 5216DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216DD |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 47,62 mm |
| C | 47,62 mm |
| Weight | 2,867 Kg |
| Size (mm) | 80x140x47.62 |
| Width (mm) | 47,62 |
| Bearing number | 5216DD |
| Angle (α) | 30 ° |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 168 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



5216DD PDF download