- Loyal
- 5216A
5216A Bearing | Loyal
| 5216A interchange NACHI 5216A | |
| 5216A cross reference NACHI 5216A | |
| 5216A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216A |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 44.4 mm |
| C | 44.4 mm |
| Cy | 7.4 mm |
| ra | 2 mm |
| Dx | 152 mm |
| da | 90 mm130 mm |
| Width | 44.4 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 2.48 Kg |
| Size (mm) | 80x140x44.4 |
| Bore Size | 80 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 44.4 |
| Configuration | Double Row |
| Bearing number | 5216A |
| Angle (α) | 20 ° |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Static Load Rating | 88,500 N |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Dynamic Load Rating | 97,500 N |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Limiting Speed - Oil | 4,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2,800 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 88,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 97,5 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



5216A PDF download