- Loyal
- 5216
5216 Bearing | Loyal
| 5216 interchange Timken 5216 | |
| 5216 cross reference Timken 5216 | |
| 5216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216 |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 44,45 mm |
| C | 44,45 mm |
| Weight | 2,867 Kg |
| Size (mm) | 80x140x44.45 |
| Width (mm) | 44,45 |
| Bearing number | 5216 |
| Angle (α) | 30 ° |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 168 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



5216 PDF download