- Loyal
- 5216
5216 Bearing | Loyal
| 5216 interchange NACHI 5216 | |
| 5216 cross reference NACHI 5216 | |
| 5216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216 |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 44.4 mm |
| C | 44.4 mm |
| Cy | 7.4 mm |
| ra | 2 mm |
| Dx | 152 mm |
| da | 90 mm130 mm |
| Bore | 3.15 Inch | 80 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.748 Inch | 44.4 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 2.48 Kg |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Bore Size | 80 mm |
| Size (mm) | 80x140x44.4 |
| Width (mm) | 44.4 |
| Weight / LBS | 5.45 |
| Flush Ground | No |
| Configuration | Double Row |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 20 Degree |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00152 |
| Bearing number | 5216 |
| Keyword String | Angular Contact |
| Angle (α) | 30 ° |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 80MM Bore; 140MM Outside Diameter; 44.4MM Width; Open; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring |
| Manufacturer URL | http://www.nachi.com |
| Outside Diameter | 5.512 Inch | 140 Millimeter |
| Radial Clearance | 0.010 to 0.030 mm |
| Weight / Kilogram | 2.472 |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Static Load Rating | 94,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Dynamic Load Rating | 104,000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4,600 rpm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Fillet Radius/Chamfer | 2 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Limiting Speed - Grease | 3,500 rpm |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Manufacturer Item Number | 5216 BNLS |
| (Grease) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 104 kN |
| Basic static load rating (C0) | 94 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



5216 PDF download