- Loyal
- RNA4908.2RS
RNA4908.2RS Bearing | Loyal
| RNA4908.2RS interchange Timken RNA4908.2RS | |
| RNA4908.2RS cross reference Timken RNA4908.2RS | |
| RNA4908.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4908.2RS |
| D | 62 mm |
| C | 22 mm |
| r | 0,6 mm |
| Fw | 48 mm |
| Weight | 0,163 Kg |
| Size (mm) | 48x62x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | RNA4908.2RS |
| Bore Diameter (mm) | 48 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 57 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RNA4908.2RS PDF download