- Loyal
- RNA4907TT
RNA4907TT Bearing | Loyal
| RNA4907TT interchange NSK RNA4907TT | |
| RNA4907TT cross reference NSK RNA4907TT | |
| RNA4907TT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4907TT |
| D | 55 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 42 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,11 Kg |
| Size (mm) | 42x55x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | RNA4907TT |
| Bore Diameter (mm) | 42 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 45,5 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



RNA4907TT PDF download