- Loyal
- UCP204-12
UCP204-12 Bearing | Loyal
| UCP204-12 interchange FYH UCP204-12 | |
| UCP204-12 cross reference FYH UCP204-12 | |
| UCP204-12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCP204-12 |
| J | 95 mm |
| d | 19,05 mm |
| A | 38 mm |
| B | 31 mm |
| H | 33,3 mm |
| L | 127 mm |
| N | 13 mm |
| S | 12,7 mm |
| H1 | 13 mm |
| H2 | 64 mm |
| L1 | 38 mm |
| N1 | 18 mm |
| Weight | 0,66 Kg |
| Bolt (G) | M10 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | UCP204-12 |
| Bore Diameter (mm) | 19,05 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



UCP204-12 PDF download