- Loyal
- 22330-MB-W33
22330-MB-W33 Bearing | Loyal
| 22330-MB-W33 interchange NKE 22330-MB-W33 | |
| 22330-MB-W33 cross reference NKE 22330-MB-W33 | |
| 22330-MB-W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22330-MB-W33 |
| D | 320 mm |
| d | 150 mm |
| B | 108 mm |
| C | 108 mm |
| Weight | 41,7 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 150x320x108 |
| Width (mm) | 108 |
| Limiting speed | 2000 r/min |
| Bearing number | 22330-MB-W33 |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
| Calculation factor (e) | 0,37 |
| Calculation factor (Y0) | 1,8 |
| Calculation factor (Y1) | 1,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1190 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1610 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



22330-MB-W33 PDF download