- Loyal
- 12VS1610P-1
12VS1610P-1 Bearing | Loyal
| 12VS1610P-1 interchange KOYO 12VS1610P-1 | |
| 12VS1610P-1 cross reference KOYO 12VS1610P-1 | |
| 12VS1610P-1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 12VS1610P-1 |
| Fw | 12 mm |
| Ew | 16 mm |
| Bc | 10 mm |
| Lw | 7.4 mm |
| Weight | 0.004 Kg |
| Bearing number | 12VS1610P-1 |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5.95 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



12VS1610P-1 PDF download