- Loyal
- C 39/670 M
C 39/670 M Bearing | Loyal
| C 39/670 M interchange SKF C 39/670 M | |
| C 39/670 M cross reference SKF C 39/670 M | |
| C 39/670 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C 39/670 M |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| Size (mm) | 900x670x170 |
| Width (mm) | 170 |
| d2 | 764 mm |
| D1 | 848 mm |
| s1 | 40.5 mm |
| Bearing number | C 39/670 M |
| Limiting speed | 630 r/min |
| Reference speed | 480 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Ca - min. | 2.5 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| da - min. | 693 mm |
| Da - max. | 877 mm |
| Da - min. | 830 mm |
| da - max. | 789 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Factor - k1 | 0.121 |
| Factor - k2 | 0.113 |
| Basic dynamic load rating - C | 4900 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 695 kN |
| Basic static load rating - C0 | 11200 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



C 39/670 M PDF download