- Loyal
- 6001
6001 Bearing | Loyal
| 6001 interchange NTN-SNR 6001 | |
| 6001 cross reference NTN-SNR 6001 | |
| 6001 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6001 |
| D | 28,000 mm |
| d | 12,000 mm |
| B | 8,000 mm |
| C | 8,000 mm |
| Size (mm) | 12x28x8 |
| Width (mm) | 8,000 |
| Bearing number | 6001 |
| Bore Diameter (mm) | 12,000 |
| Outer Diameter (mm) | 28,000 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6001 PDF download