- Loyal
- L163149/L163110CD+L163149XE
L163149/L163110CD+L163149XE Bearing | Loyal
| L163149/L163110CD+L163149XE interchange Timken L163149/L163110CD+L163149XE | |
| L163149/L163110CD+L163149XE cross reference Timken L163149/L163110CD+L163149XE | |
| L163149/L163110CD+L163149XE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L163149/L163110CD+L163149XE |
| D | 444,5 mm |
| d | 355,6 mm |
| T | 136,525 mm |
| C | 111,125 mm |
| R | 3,5 mm |
| r | 1,5 mm |
| Size (mm) | 355.6x444.5x136.525 |
| Width (mm) | 136,525 |
| Bearing number | L163149/L163110CD+L163149XE |
| Bore Diameter (mm) | 355,6 |
| Outer Diameter (mm) | 444,5 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



L163149/L163110CD+L163149XE PDF download