- Loyal
- L163149/L163110
L163149/L163110 Bearing | Loyal
| L163149/L163110 interchange KOYO L163149/L163110 | |
| L163149/L163110 cross reference KOYO L163149/L163110 | |
| L163149/L163110 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L163149/L163110 |
| C | 47,625 mm |
| d | 355,6 mm |
| D | 444,5 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 60,325 mm |
| a | 67 mm |
| Db | 427 mm |
| Da min | 417 mm |
| Weight | 20,3 Kg |
| r min. | 3,6 mm |
| db max. | 379 mm |
| Da max. | 431 mm |
| r1 min. | 3,2 mm |
| da min. | 370 mm |
| rb max. | 3,2 mm |
| ra max. | 3,6 mm |
| Size (mm) | 355.6x444.5x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | L163149/L163110 |
| Bore Diameter (mm) | 355,6 |
| Outer Diameter (mm) | 444,5 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| Calculation factor (Y0) | 1,07 |
| Basic dynamic load rating (C) | 647 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1720 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



L163149/L163110 PDF download