- Loyal
- L163149/10
L163149/10 Bearing | Loyal
| L163149/10 interchange Loyal L163149/10 | |
| L163149/10 cross reference Loyal L163149/10 | |
| L163149/10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | L163149/10 |
| D | 444,5 mm |
| d | 355,6 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 60,325 mm |
| C | 47,625 mm |
| a | 7,1 mm |
| Weight | 20,7 Kg |
| Size (mm) | 355.6x444.5x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | L163149/10 |
| Bore Diameter (mm) | 355,6 |
| Outer Diameter (mm) | 444,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 718 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1980 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



L163149/10 PDF download